Montaż oraz podłączenie
pieców akumulacyjnych.

Oferujemy Państwu montaż pieców akumulacyjnych na terenie Szczecina oraz jego okolic. Posiadamy odpowiednią wiedzę, duże doświadczenie oraz niezbędne uprawnienia (SEP E oraz D), które są wymagane do montażu pieców akumulacyjnych.

Zasada ogrzewania akumulacyjnego, polega na gromadzeniu energii cieplnej przez piec gdy energia elektryczna jest sprzedawana odbiorcom po niższej cenie. Następnie zgromadzone ciepło jest oddawane w sposób kontrolowany, przez cała dobę. Dzięki temu w pomieszczeniach panuje pożądana temperatura, ustawiona przez użytkownika.

Zalety ogrzewania akumulacyjnego:

Zakłady energetyczne z powodu nadmiaru produkowanej energii w godzinach od 2200 do 600 oraz 1300 do 1500 wprowadziły grupę taryfową (tzw. grupa taryfowa G12) zachęcającą do korzystania z energii elektrycznej w tych godzinach. W tej grupie taryfowej rozliczenia odbywa się z podziałem na dwie strefy czasowe:
- dzienną (wyższych opłat),
- nocną (niższych opłat)
Dla klientów korzystających z usług dostawcy energii enea operator sp. z o.o. polecamy kalkulator taryfowy, który jest zamieszczony na stronie operatora. Można tam znaleźć aktualny cennik, oraz przeprowadzić symulacje opłacalności zmiany taryfy z G11 na G12.

Piece akumulacyjne są "ładowane" w tańszej taryfie nocnej. Energia cieplna jest gromadzona w ogniwach magnezytowych umieszczonych wewnątrz pieców. Zmagazynowana energia jest oddawana przez cala dobę, dzięki czemu w pomieszczeniu może być utrzymywana zadana temperatura.

etapy pracy pieca akumulacyjnego

Rozróżniamy dwa podstawowe typy pieców akumulacyjnych: statyczne oraz dynamiczne. Piece statyczne są piecami tańszymi od pieców dynamicznych. Podstawową wadą pieców statycznych jest brak możliwości ustawienia żądanej temperatury. Znajdują one zastosowanie w miejscach w których utrzymanie stałej temperatury nie odgrywa dużej roli np.: przedpokoje, korytarze, sklepy, pomieszczenia gospodarcze. Jeżeli chcemy uzyskać dużą stabilność temperatury pomieszczenia, którą ustawiliśmy na sterowniku musimy zastosować piec akumulacyjny dynamiczny. Takie piece stosuje się w salonach, pokojach ogólnie w pomieszczeniach w których chcemy uzyskać stabilną temperaturę.

Zasada działania pieca akumulacyjnego. Fazy akumulacji ciepła.

Jeżeli piec zostanie dobrze podłączony, to obsługa takiego pieca jest bardzo prosta. Użytkownik na sterowniku ustawia żądaną temperaturę. Piec nagrzewa pomieszczenie do zadanej temperatury i stara się ja utrzymać. Czas ładowania pieca powinien być zaprogramowany przez instalatora montującego piec. Użytkownik nie powinien się nad tym zastanawiać. Dlatego jest bardzo ważne aby osobą montującą piec był instalator odpowiednio wykwalifikowany.

W godzinach nocnych, gdy opłaty za energie elektryczna są niższe piec się ładuje, oznacza to że grzałka nagrzewa rdzeń akumulacyjny (magnezyt). Czas załączania grzałki jest zaprogramowany przez instalatora. Użytkownik jedynie ustala na sterowniku odpowiednią temperaturę.

piec akumulacyjny dynamiczny - schemat ideowy

Jeżeli temperatura pomieszczenia jest niższa niż ustalona przez użytkownika, sterownik na tej podstawie włącza wentylator który zaczyna wydmuchiwać cieple powietrze z pieca. Jeżeli pomieszczenie się ogrzeje i temperatura otoczenia jest wyższa niż temperatura ustawiona na sterowniku wentylator się wyłącza. Jest to najprostszy sposób regulacji, tak zwana regulacja dwustawna. W bardziej rozbudowanych sterownikach stosuje się regulatory proporcjonalne.

Bardzo ważną sprawą jest odpowiednie dobranie mocy pieca do danego pomieszczenia. Jeżeli dobierzemy za mala moc pieca akumulacyjnego, to pomieszczenie nie zostanie nagrzane do zadawanej temperatury. Natomiast jeżeli dobierzemy za dużą moc pieca akumulacyjnego, bez potrzeby wydamy pieniądze, ponieważ cena pieca wzrasta wraz ze wzrostem mocy pieca. Dlatego tak ważny jest optymalny dobór mocy pieca. Poniżej zamieściliśmy kalkulator, który pozwoli Państwu w sposób szacunkowy dobrać odpowiednią moc pieca, do danego pomieszczenia.


Kalkulator - wyliczenie mocy pieca do danego pomieszczenia
1. Rodzaj budynku jednorodzinny wolnostojący jednorodzinny szeregowy wielorodzinny
2. Zbudowany do 1985 r. 1986-1994 r. po 1994 r.
3. Położenie nie osłonięte osłonięte - -
4. Wietrzność duża mala - -
5. Pionowe usytuowanie pomieszczenia w budynku między nie ogrzewanymi kondygnacjami nad lub pod ogrzewaną kondygnacją między ogrzewanymi kondygnacjami
6. Liczba przegród zew. 3-4 przegrody 2 przegrody 1 przegroda
7. Okna oszklone pojedyńczo oszklone podwójnie oszklone szybami zespolonymi
8. Powierzchnia oszklenia duża srednia mala
9. Żądana temperatura wewnętrzna 20oC - 22oC 17oC - 20oC poniżej 17oC
10. Najniższa temperatura zewnętrzna -18oC do -16oC -16oC do -12oC powyżej-12oC
11. Ochrona cieplna bez ochrony cieplnej przeciętna ochrona cieplna zwiększona ochrona cieplna
12. Powierzchnia podlogi [m2]

Moc pieca akumulacyjnego powinna być wieksza niż: 2.86 [kW]. Należy wybrać piec akumulacyjny (pierwszy w typoszeregu), którego moc jest wieksza od 2.86 [kW]. Np jeżeli z obliczeń wyjdzie nam 2,155 [kW] to należy wybrać piec 2,2 [kW]. Czasami należy się zastanowić czy nie warto zastosować dwóch pieców o mniejeszej mocy.

Jeżeli będą mieli Państwo jakiekolwiek wątpliwosci przy doborze pieca akumulacynego, można na nas liczyć!!! Przyjedziemy, doradzimy, zamontujemy!!!