Automatyka Budynkowa:
Inteligentne domy, ,apartamenty, budynki…

Wychodząc z domu nie musisz się już martwić ani sprawdzać, że zostawiłeś zapalone światło w salonie, nie opuściłeś rolet, nie zakręciłeś kranu… Twój inteligentny dom wyręczy Cię z tych czasochłonnych czynności, wraz z uzbrojeniem systemu alarmowego: zostanie wyłączone oświetlenie w całym domu, rolety opuszczą się, zawory z wodą zostaną zamknięte, temperatura w całym mieszkaniu zostanie obniżona. To jest jedna z bardzo wielu czynności jakie może inteligentny dom wykonać za Ciebie.

Jeszcze kilka lat temu inteligentny budynek, dom był pojęciem abstrakcyjnym o którym można było przeczytać w magazynach branżowych lub zobaczyć małą zamiankę w programach telewizyjnych. Inteligentne budynki, domy w obecnych czasach powoli stają się standardem nowoczesnego budownictwa. Inteligentne budynki będą sukcesywnie wypierały tradycyjne instalacje. U naszych zachodnich sąsiadów ponad 50% nowo powstających budynków jest wykonywane jako „inteligentne budynki”. Prognozy panujące na rynku automatyki budynkowej wskazują, że w najbliższych kilku latach, wszystkie budynki o podwyższonym standardzie będą budowane jako inteligentne instalacje. Dlatego warto się zastanowić, kiedy się zakłada nową lub modernizując tradycyjną instalacje elektryczną:
Czy zrobić ją jako standardową, tradycyjną instalacje elektryczną?
Czy jako nowoczesną inteligentną instalacje elektryczną?

Co to jest inteligentny budynek i czym różni się od tradycyjnego?

Najkrócej można odpowiedzieć na to pytanie, że jest to budynek który dostarcza swoim mieszkańcom komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność. Jest to budynek nowoczesny i przyjazny w a zarazem bardzo prosty obsłudze dla jego mieszkańców. Podstawowe

W praktyce instalacje tego typu są szeroko stosowane przez instytucje i osoby, które doceniają wszelkie oszczędne rozwiązania, chcą obniżyć koszty eksploatacji mieszkania lub budynku, podnieść komfort mieszkania. Inteligentny budynek nie jest budynkiem wyposażonym w multum nie zintegrowanych instalacji elektrycznych. Nawet, jeżeli budynek jest wyposażony w takie instalacje jak: alarmowa, grzewcza, sterowania roletami, sterowania bramą, klimatyzacji, wentylacji, systemu rekuperacji, systemu kontroli dostępu, telewizji przemysłowej, sterowania nawadnianiem ogrodu, sterowania oświetleniem, stacji pogodowej, systemu zdalnego sterowania, itd.

Takiego budynku, mimo to, że jest „nafaszerowany” różnego typu instalacjami nie można nazwać budynkiem inteligentnym. Ponieważ, wszystkie te systemy działają osobno. Każdy z tych systemów posiada swój indywidualny sterownik, pobiera jedynie informacje z czujników podłączonych do danego systemu. Natomiast, cała idea budynku inteligentnego, polega na integracji wszystkich zainstalowanych systemów. Wszystkie systemy powinny współpracować miedzy sobą, wymieniać się informacjami. Wszystko powinno pracować jako jeden wielki organizm. Wszystkie elementy tego organizmu powinny ze sobą współpracować.

Porównanie Rysunek 1. Podstawowa różnica pomiędzy tradycyjną a inteligentną instalacją, to brak integracji wszystkich systemów w tradycjnym rozwiązaniu.

Dzięki zastosowanej integracji w nowoczesnych rozwiązaniach uzyskuje się wiele nowych logicznych kombinacji, które w tradycyjnych rozwiązaniach nie były możliwe. Informacje pochodzące z jednego systemu, mogą być wykorzystywane w innym systemie. Wszystkimi systemami można sterować w sposób scentralizowany.

Idee funkcjonowania systemu inteligentnego budynku można porównać do funkcjonowania mózgu człowieka. Głównymi elementami mózgu człowieka są neurony, których w mózgu jest miliony. Sam neuron jest bardzo prostym elementem, może wykonywać jedynie najprostsze operacje. Natomiast jeżeli te neurony zaczną współpracować między sobą to powstanie tak cudowny organ jak mózg człowieka. Tak samo jest z inteligentnym budynkiem, jeżeli wszystkie systemy działają osobno mają znacznie mniej możliwości niż jak by działały razem.